Sample Sidebar Module

This is a sample module published to the sidebar_top position, using the -sidebar module class suffix. There is also a sidebar_bottom position below the menu.

Sample Sidebar Module

This is a sample module published to the sidebar_bottom position, using the -sidebar module class suffix. There is also a sidebar_top position below the search.
DİŞ HASTALIKLARI TEDAVİSİ

Search Our Site

Kanal Tedavisi (Endodonti)

Endodonti dişlerde bulunan kök kanallarının tedavisi ile uğraşan bir branştır. Dişin mine ve dentin tabakalarının altında '''pulpa odası'' adını alan bir boşluk vardır. Pulpa odası “pulpa'' olarak adlandırılan, dişin canlılığını sağlayan damar ve sinir paketinin bulunduğu bağ dokusu ile doludur. Pulpa dişin kökleri içinde bulunan kanallarda yol alarak kök ucunda sonlanır. Pulpanın herhangi bir sebeple iltihaplanması , canlılığını yitirmesi, travmalar sonucunda bütünlüğünü yitirmesi sonucunda ve bazı protetik veya cerrahi amaçlarla çıkartılması gerkebilir. Pulpanın, pulpa odası ve kanallardan çıkartılmasını takiben oluşan boşluk, varolan veya oluşabilecek enfeksiyonu engellemek için mikrooragnizmaların uzaklaştırılması amacıyla uygulanan dezenfektanların ardından doku dostu maddelerle doldurulur.

Kanal tedavisine ihtiyaç duyan hastalarımız genelde dişte hissedilen spontan ve özellikle geceleri artan ağrı veya sıcak besinlerin tüketilmesi hassasiyet şikâyetiyle bize başvururlar. Bu tip vakalarda sıklıkla dişte çiğneme sırasında, hatta dokunulduğunda ağrı vardır. Herhangi bir şekilde ağrıyla belirti vermeyen vakalarda diş canlılığını yitirmiştir ve kök ucunda kanal içindeki mikroorganizmalardan köken alan kemik kaybı “lezyon” oluşumu vardır. Bu tip vakalar şiddetli ağrı ve yüzde şişme ile karakterize akut abse ile ortaya çıkar veya rutin ağız-diş muayenesinde radyografik değerlendirme sırasında belirlenir. Kliniğimizde klasik radyografilerin yanında dijital radyografilerde tedavinin her aşamasında kullanılmaktadır.

Kanal tedavisi lokal anestezi altında yapılır ve ağrı duyulmaz. Dişin ağızda görünen kuron kısmından dişin damar sinir paketinin bulunduğu odaya (pulpa odası) doğru açılan kavite adı verilen yol aracılığıyla kök kanallarına ulaşılır .Dişlerimiz ön bölgelerde sıklıkla tek kanallı olurken, arka bölgelere doğru özellikle iki kanallı olurlar. En arka bölgedeki büyük azı dişleri ağırlıklı olarak üç veya dört kanallıdır. Tedavi süresi ortalama olarak bir saat olup, seans sayısı dişteki enfeksiyonun niteliğine göre tek veya daha fazla olabilir. İyi bir kanal tedavisi, fonksiyon ve estetiğin sağlandığı başarılı bir restorasyon ile tamamlanmalıdır.

TEKNOLOJİ DİŞ
Mansurdede Mahallesi 106. Sk. No: 9 Karaman
(+90 338) 214 77 78 - bilgi@teknolojidis.com

Hafta içi ve Cumartesi günleri saat: 08.00 ile 17.30 arasında hizmet vermekteyiz.